سفر استادان اروگوئه ای به ایران

 بخش سوم


گروهی از استادان دانشگاه‌های اروگوئه هفته‌ی آینده، سفری تفریحی به ایران خواهند داشت و به شهرهای تهران، شیراز و اصفهان خواهند رفت. پنجشنبه شب دوم فروردین ۱۳۹۷ این استادان، مهمان سفارت ایران در اروگوئه به صرف شام بودند.

دراین نشست صمیمانه و دوستانه، ابتدا سفیر ایران جناب آقای پسندیده در باره‌ی تاریخ، فرهنگ و اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران و همچنین جشن نوروز سخن گفت و برای آنان سفری خوش و خاطره‌انگیز آرزو کرد. سپس اینجانب در باره‌ی فلسفه‌ی عید نوروز و مراسم ویژه‌ی آن از جمله سفره‌ی هفت‌سین سخن گفتم. پس از آن پرسش و پاسخ کوتاهی در باره‌ی موضوعات فرهنگی و ادبی ایران بویژه شعر خیام بین ما رد و بدل شد. خانم مسنی که استاد روانشناسی است گفت از دوران نوجوانی با شعر خیام آشنا شده‌است و پرسش‌هایی در باره‌ی وی داشت. ازجمله اینکه می‌خواست راز بسامد چشمگیر شراب در رباعبات او را بداند. سفیر ایران ترجمه‌ی اسپانیایی رباعیات خیام و چند کتاب دیگر به مهمانان هدیه کرد.

استادان مهمان از گشایش کرسی زبان فارسی در دانشگاه جمهوری اظهار خرسندی کردند و خانم سوسانا استاد اسلام‌شناسی و مدیر یکی از بخش‌های دانشگاه کاتولیک نیز اظهار امیدواری و علاقه کرد که بزودی درس زبان فارسی و نشست‌های علمی و فرهنگی در باره‌‌ی ایران در این دانشگاه بزرگ و معتبر نیز راه‌اندازی شود. خوشبختانه دید ویژه‌ی فرهنگی و هنری آقای پسندیده و اولویتی که برای این مباحث قائل است، باعث‌ افزایش رفت و آمد و گفتگو و همدلی خوبی بین‌ اهالی فرهنگ اروگوئه با ایرانیان شده‌است. امروز جمعه نیز جشن عید نوروز با حضور حدود هفتاد تن از ایرانیان مقیم اروگوئه و مهمانان اروگوئه‌ای در محل سفارت برگزار خواهد شد.

بهادر باقری