مونته ویدئو


      مونته‌ ویدئو پایتخت، بزرگترین شهرو بندر اصلی کشور اروگوئه است. این شهر در آوریل ۲۰۰۶ در رتبه بندی مرکز مشاوره منابع انسانی مرکر به عنوان شهری با بالاترین کیفیت زندگی در آمریکای لاتین شناخته شده است.

      جمعیت برآورد شده فعلی مونته‌ویدئو ۱٬۳۴۹٬۰۰۰ نفر در منطقه حریم شهر و ۱٬۸۱۴٬۴۰۰ نفر در ناحیه بزرگتر پایتختی آن می‌باشد.

      جمعیت این شهر از لحاظ نژادی تقریباً نیمی از اعقاب مردم ایتالیایی، و در صد بزرگی از بازماندگان با اصالت اروپائی (بیشتر مردم اسپانیایی) هستند که کلاً ٪۸۸ نمودار جمعیتی آن را تشکیل می‌دهند. جمعیت مونته‌ویدئو تقریباً ٪۴۴ کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد، و استان پیرامونی آن، کانلونز و حومه‌های شهر مونته‌ویدئوو ناحیه اصلی روستائی ٪۱۲ دیگر آن را شامل می‌شوند.

      جمعیت بومی اروگوئه طی دوران استعمار از بین رفتنده اند و در واقع هیچگونه اعقابی از آنها باقی نمانده‌است. یک اقلیت (٪۵) دورگه (مرکب از بومی و اروپائی) و (٪۴) آفریقائی تبار در آن وجود دارند.

      مونته‌ویدئو در جنوب کشور و در دهانه شمالی سرشاخه رود ریو د لا پلاتا  (Rio de la plata) واقع  شده‌است. مونته‌ویدئو دارای آب و هوایی معتدل، با درجه گرمای متوسط (تقریباً °۱۳ سانتیگراد است که در تابستان به °۴۰ سانتیگراد یا بالاتر نیز می‌رسد.

     مونته ویدئو دارای اماکن دیدنی زیاد، از جمله سواحل زیبا، پارک ها، میدان های دیدنی، تئاترو سینما،امکان خرید فراوان، استادیوم تاریخی فوتبال، بندر، انواع رستوران و هتل ها وهمچنین بسیاری از محله ها و ساختمان های قدیمی را در خود جای داده است. مونته ویدئو نیز یکی از پایتخت های قدیمی و کلاسیک رقص تانگوو کاندومبه است و کارناوال این کشورکه در ماه فوریه است بسیار معروف است.

     سرویس های گردشگری زیادی در مونته ویدئو وجود دارند. اتوبوس های گردشگری مخصوص توریستی یکی از گزینه های خوب برای شناخت کلی شهر است.

 


بعضی از اماکن دیدنی مونته ویدئو       Estadio Centenario 

  استادیوم سنتناریو 


 استادیوم فوتبالی که برای اولین دوره جام جهانی فوتبال در۱۹۳۰ سال ساخته شد و دارای ۶۰٫۲۳۵ نفر ظرفیت می‌باشد.


Palacio Salvo

قصر سالوو 

این برج در سال 1928 ساخته شده و  دارای 27 طبقه و 100 متر طول میباشد. این برج از سال 1996 بعنوان یک سنبل ملی شناخته میشود.


Torre Antel 

برج مخابراتی آنتل 

برج آنتل یا برج ارطباتات متعلق به شرکت مخابرات اروگوئه (آنتل) میباشد و بعنوان بلندترین برج اروگوئه شناخته میشود. این ساخته در سال 2002 افتتاح گردید.


Teatro solis 

تئاتر سولییس

این تئاتر 161 ساله و با شکوه، مهمترین و اصلیترین مرکز هنری اروگوئه شناخته میشود.


Palacio Legislativo 

کاخ قانونگذاری

  کاخ قانونگذاری اروگوئه در سال 1925 افتتحاح گردید و مجلس این کشور را در خود جای داده است.  


Avenida 18 de Julio 

خیبان 18 خولیو

 یکی از خیابانان های قدیمی و اصلی که در قلب مونته ویدئو جای دارد که دارای مراکز خرید فراوان، انواع رستوران و هتل،  میدان های بسیار، دفاتر دولتی از جمله شهرداری بزرگ مونته ویدئو،  دانشگاه ومراکز هنری و آموزشی و  مراکزمهم دیگری میباشد.


Ciudad Vieja 

شهر قدیمی

شهر قدیمی با قدمتی بالای دویست سال یکی دیگر از نقاط مهم و دیدنی مونته ویدئو میباشد. سازهای زیاد با طرح معماری قدیمی آن یک منظره زیبا برای بازیدکنندگان ایجاد کرده. شهر قدیمی همانند خیابان 18 خولیو  مراکز خرید فراوان،  بانک مرکزی، انواع رستوران و هتل، ، دفاتر دولتی فراوان ، موزه ومراکز هنری زیادی را در خود جای داده است. 


Catedral de Metropolitana

کلیسای اعظم متروپولیتانا

این کلیسا مهمترین مرکز مسیحیان کاتولیک مونته ویدئو میباشد و با قدمتی بالای 200 سال  یکی از قدیمی ترین سازها شناخته شده است، دیدن از این کلیسا از خالی از لطف نیست.Junta Departamental de Montevideo

شورای شهر مونته‌ویدئو

ساختمان شورای شهر مونته‌ ویدئوبا طرح زیبای خود بین سال های 1871 و 1874 ساخه شده است.


Mercado del puerto

بازار بندری

این بازار قدیمی دارای چندین رستوران  که انواع غذاهای اروگوئه از جمله آسادو (کباب لذیذ اروگوئه ای) سرومیکنند، موزه  و مرکز فرهنگی میباشد.  همچنین جشنی مردمی در آخر سال توسط جوانان با خوردن و نوشیدن  با همراهی  موسیقی برگزار میشود.


Rambla de pocitos

نوار ساحلی پوسیتوس

   این نوار ساحلی با طولی بیش از 22 کیلومتر و دارای پیاده رو و منظره ای زیبا، یک مرکز گردشری فوق العاد را بوجود آورده است.

 


Parque Rodó

پارک رودو

این پارک  با داشتن وسایل بازی، رودخانه و طبیعتی سبز یک جای مناسب برای تمام سنین میباشد اگر یک عصر برای تفریح میخواهید این پارک را فراوش نمکنید.

 


El kibon

ال کیبون

 واقع در نوار ساحلی پوسیتوس یک منظره زیبا را ساخته ودرزمان طلوع و غروب آفتاب زیبایش دوچندان میشود. نقشه مونته ویدئو